Wiarygodny franczyzodawca? Na co warto zwrócić uwagę

 Na pewno nie raz zastanawiałeś się nad tym, co właściwie świadczy o wiarygodności franczyzodawcy i czym kierować się w doborze odpowiedniego partnera biznesowego. Z tego wpisu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przed zawarciem umowy z franczyzodawcą.

Zacznijmy od sprawdzenia ogólnych informacji na temat franczyzodawcy. Sprawdź czy posiada punkty własne i jakie osiągają wyniki sprzedaży. Każdy kiedyś zaczynał, ale jeżeli zależy nam na sprawdzonym modelu biznesowym, warto skupić swoja uwagę na franczyzodawcach mających duże doświadczenie. Ważne, żeby model biznesowy w realiach rynkowych był skalowalny i niepowtarzalny. Współpraca z franczyzodawcą, który działa na rynku od wielu lat, ogranicza ryzyko biznesowe.

Ważnym aspektem są również dedykowane działy i rozbudowana struktura centrali, które świadczą o tym, że franczyzodawca posiada sztab specjalistów z różnych dziedzin, którzy w razie potrzeby odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Kompleksowe wsparcie to powszechnie używany przez franczyzobiorców argument, ale warto sprawdzić co się za nim kryje. Zakres oferowanej pomocy może być różny. Często franczyzodawcy obiecują wsparcie marketingowe, za którym nie idą żadne konkretne działania. Pamiętaj, że rozwijanie profesjonalnego fanpage’a na Facebooku wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego świetnie jeżeli franczyzodawca posiada globalny profil, za pomocą którego będzie promował Twój biznes. Zanim zdecydujesz się na współpracę, zorientuj się, jaki zakres wsparcia oferuje franczyzodawca.

„Franczyza do 10 tys.”, „franczyza z niskim wkładem własnym” czy „franczyza bez wkładu własnego” – to bardzo często wyszukiwane w Internecie frazy. Musisz pamiętać, że każdy biznes wymaga wkładu własnego, dlatego bądź ostrożny, jeśli natrafisz na oferty, w których nie jest wymagany kapitał początkowy. Ponadto pamiętaj, że bardzo ważny jest stosunek ceny do jakości – o ile pozwalają Ci na to finanse, skup większą uwagę na biznesie, który działa pod znaną marka i za jego sukcesem stoją specjaliści. Pamiętaj, że własny biznes to inwestycja na wiele lat, dlatego decyzja o jego wyborze musi być przemyślana.

Spotkaj się osobiście z franczyzodawcą – wtedy będziesz w stanie wiarygodnie go ocenić. Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz się do takiej rozmowy wcześniej. Zastanów się, gdzie chciałbyś prowadzić biznes i jakie pytania chciałbyś zadać podczas spotkania. Oceń, czy biznes plan oraz umowa franczyzowa są dla Ciebie jasne. Jeżeli masz wątpliwości, sprawdź opinie na forach internetowych lub portalach branżowych oraz skonsultuj się z prawnikiem.