Zastanawiasz się jaką franczyzę wybrać? Wiemy, że na rynku znajduje się bardzo dużo ofert franczyzowych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w doborze tej odpowiedniej.
- Zastanów się, czym chciałbyś się zajmować. Zdecyduj, czy chcesz prowadzić biznes jako dodatek do pracy na etacie, czy ma on być Twoim głównym źródłem dochodu. Najczęściej we współpracę franczyzową wchodzą przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać kolejny biznes, pracownicy korporacji lub innych branż, którzy chcą ulokować zebrany kapitał w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj nie musisz posiadać wykształcenia kierunkowego i doświadczenia – liczy się zaangażowanie i przedsiębiorczość.
- Oceń swoje możliwości finansowe. Zorientuj się, czy jesteś w stanie zabezpieczyć wymagane na start środki i dowiedz się, czy poza wkładem własnym konieczne będą dodatkowe wydatki. Mogą to być opłaty lokalizacyjne, czynsze albo pierwsze zatowarowanie. Każda franczyza wymaga wkładu własnego, natomiast niektóre oferują pomoc w finansowaniu biznesu. Zorientuj się, na jakie wsparcie możesz liczyć.
- Szukaj w sprawdzonych źródłach. Na przykład w prasie branżowej lub Internecie. Porównuj oferty przede wszystkim pod kątem jakości oferowanych usług. Ważne, żeby model biznesowy w realiach rynkowych był skalowalny i niepowtarzalny, dlatego franczyzodawca musi posiadać duże doświadczenie i dobrze znać się na biznesie, który oferuje. Porównaj kilka wybranych przez Ciebie propozycji. Zwróć uwagę na liczbę punktów własnych i franczyzowych, sprawdź jak długo funkcjonują na rynku i jakie osiągają wyniki.
- Spotkaj się z franczyzodawcą. Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, a także, wraz z opiekunem handlowym, przeanalizować biznes plan. Umowa powinna być przejrzysta i zawierać informację o wszelkich opłatach, które będziesz zobowiązany uiszczać w związku z przystąpieniem do sieci franczyzowej. Zorientuj się, jakie dodatkowe koszty poniesiesz. Czy jest opłata marketingowa? Jeżeli tak, sprawdź jaki zakres wsparcia obejmuje. Przed podpisaniem upewnij się, że wszystkie zobowiązania zawarte w umowie są dla Ciebie jasne i do zaakceptowania.
- Zweryfikuj, jakie wsparcie otrzymasz. Pamiętaj, że franczyzodawca to Twój partner biznesowy, który powinien przeprowadzić Cię przez wszystkie aspekty działalności i nauczyć tego biznesu. Zwróć uwagę na zakres oferowanych szkoleń – sprawdź, czy są one kompleksowe, czy obejmują zarówno teorię, jak i praktykę i czy są organizowane szkolenia uzupełniające. To bardzo ważne, żeby franczyzodawca wspierał Cię przez cały okres współpracy i dbał o Twoje przygotowanie do prowadzenia biznesu.