5 powodów, dla których warto wejść we franczyzę

Franczyza to forma współpracy, która zyskała na popularności w ostatnich latach. W tej chwili na rynku znajduje się ok. 1,3 tys. konceptów franczyzowych. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są plusy prowadzenia biznesu w ramach systemu franczyzowego.

1. Szybki i łatwy start biznesu. Dzięki współpracy franczyzowej, możesz rozpocząć prowadzenia własnej działalności nawet kilka tygodni po podpisaniu umowy. Dobry franczyzodawca zapewnia wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia biznesu, m.in. gotową lokalizację lub pomoc w jej znalezieniu, wyposażony i gotowy do pracy lokal lub mobilny punkt gastronomiczny oraz wszelkie potrzebne szkolenia.

2. Ograniczenie ryzyka. Wchodząc we franczyzę otwierasz biznes pod szyldem marki, która jest już rozpoznawalna, dzięki czemu możesz liczyć na klientów już od pierwszego dnia sprzedaży. Korzystasz z biznesowego doświadczenia franczyzodawcy: uczestniczysz w szkoleniach, działasz według sprawdzonych i zweryfikowanych przez rynek rozwiązań i możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie działalności.

3. Sprawdzony pomysł na biznes. Jeżeli nie masz konkretnego pomysłu na biznes, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Dzięki franczyzie, posiadając stosunkowo niewielki kapitał, masz dostęp do sprawdzonego modelu biznesowego, który był wielokrotnie weryfikowany w realiach rynkowych.

4. Znana marka. Jak zapewne wiesz, budowanie marki od zera wiąże się z wieloletnią pracą, wymaga ogromnego zaangażowania i nakładów finansowych, dlatego rozpoznawalna marka to jedna z głównych zalet modelu franczyzowego. Współpracując z franczyzodawcą otrzymujesz prawo do korzystania z marki, znaku towarowego oraz całe know-how prowadzenia biznesu.

5. Gotowe rozwiązania. Nie musisz martwić się o znalezienie dostawców i negocjowanie cen. Dzięki franczyzie korzystasz z najlepszych warunków i sprawdzonego łańcucha dostaw lub zamawiasz produkty z centralnego magazynu. Niektóre firmy franczyzowe oferują także wsparcie podczas pierwszych dni sprzedaży i organizują kampanię promocyjne w mediach społecznościowych. Możesz także liczyć na wsparcie w zakresie rekrutacji pracowników, gotowe drafty umów, rozwiązania księgowe oraz wsparcie prawne.